Çelebi Delhi-Yer Hizmetleri

ÇELEBİ GROUND HANDLİNG HUNGARY LTD.

ÇELEBİ DELHI - YER HİZMETLERİ

Türk havacılık sektörünü  uluslararası arenada, yatırım ve faaliyetleri ile temsil eden Çelebi Hava Servisi A.Ş. başarılarına bir yenisini daha ekledi ve daha önce kargo ihalesini aldığı Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de bulunan Delhi Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı’nda yer hizmetleri verme hakkını da kazandı. Böylece ÇHS, AB üyesi Macaristan ve Belçika’daki yatırımlarından sonra, havacılık sektörünün hızla geliştiği dev ülke Hindistan’da da, ardı ardına üçüncü ihalesini kazanmış oldu.

Delhi Uluslararası Havalimanı  işletmecisi Delhi International Airport Private Ltd (DIAL) şirketi tarafından, 10 yıl süre ile havaalanı yer hizmetlerinin yürütülmesi için açılan lisans ihalesi 18.11.2009 tarihinde ÇHS lehine sonuçlandı. Delhi Uluslararası Indira Gandhi Havalimanı, Mumbai Uluslararası Havalimanı ile birlikte, Hindistan’ın en yüksek hava trafiğine sahip 2 havalimanından biri konumunda. Yılda yaklaşık 23 milyon yolcuya ve 220 bin uçuş hareketine hizmet veren Delhi Uluslararası Indira Gandhi Havalimanı’nın, yapılacak alt yapı yatırımlarıyla; 2012 yılında yıllık 37 milyon yolcuya, 2016 yılında 50 milyon yolcu/yıl’a ve 2021 yılında ise 66 milyon yolcuya hizmet sunması  hedefleniyor.

Çelebi Hava Servisi (ÇHS) Mumbai’yi takiben Delhi’de de yer hizmetleri faaliyetlerine başlamasıyla birlikte, Hindistan uluslararası hava trafiğinin %50´sine hizmet veriyor olacak.

info.delhigh@celebi.in