Çelebi Delhi-Kargo

ÇELEBİ GROUND HANDLİNG HUNGARY LTD.

ÇELEBİ DELHI CARGO MANAGEMENT INDIA PRIVATE LIMITED

Çelebi Hava Servisi A.Ş., Budapeşte ve Bombay’den sonra Hindistan’ın en büyük havalimanı olan Delhi Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı kargo ihalesini kazanarak yurt dışındaki 3. büyük adımını attı.

Çelebi Hava Servisi A.Ş. (ÇHS), Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’deki Delhi Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı işletmecisi Delhi Airport Private Ltd. (DIAL) tarafından açılan; “mevcut kargo terminalinin (Brownfield), geliştirilmesi, modernizasyonu, finansmanı ve 25 yıl süreyle işletilmesi”ni kapsayan ihaleyi kazandı.

Kazanılan bu ihale ile Çelebi Hava Servisi, Hindistan’ın en büyük ve en önemli iki havalimanında hizmet verme hakkını elde etmiş ve Hindistan ekonomisinin merkezi Bombay’dan sonra bu ülkedeki ikinci dev adımını da başkent Delhi’de atmış oldu.Çelebi Hava Servisi’nin hizmet vermeye başlayacağı Delhi Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı; yolcu trafiği açısından Hindistan’ın en büyük, kargo trafiği açısından ise ikinci büyük havalimanı konumunda. Havalimanında 2008 yılında hizmet verilen kargo miktarı 430.000 tona ulaştı. Son yıllarda havacılık sektöründe büyük gelişme kaydeden Hindistan’ın kargo kapasitesi de buna paralel olarak aynı hızda büyüyor. Kargo trafiğinde, 2001 yılından bu yana her yıl ortalama %10 büyüme gözlenen Delhi Indira Gandhi Uluslararası Havalimanı’nda gelecek 10 yıl içinde kargo trafiğinin 1.000.000 ton/yıla ulaşacağı öngörülüyor.

Müşteri listesi için lütfen tıklayınız.